Club News:
•  Pub Fridays!
As the winds pipe up and the mercury drops this fall, head for some sizzle and fun at the Club on these upcoming Friday nights. Our Stewards are offering the Kaia Wine Bar menu, along with traditional warming libations at the bar – service starts at 5 PM.
Entertainment will vary, but never waiver from a great night out!

Friday, November 14th – Zach and Kevin – Popular folk/rock duo singing mostly originals and some covers. Known from New Paltz to Pilot Street, and sure to keep the Pub popping from 6 till 10 PM.

Friday, November 21st – Game Night – Bring your wits, skill, cunning and strategy... and choose your battlefield: Chess, Checkers, Backgammon, Parcheesi, Yahtzee, Card games, Trivial Pursuit and more! Restaurant opens at 5 PM – CIYC Gaming starts at 7 PM.
•  CIYC Club Boat Program:
All of the benefits, none of the grief! Building on last year's success and a healthy demand, the CIYC Club Boat Program continues boat acquisitions chosen to satisfy both day-sailing and racing passions. Whether you're new to the sport, between boats, or interested in meeting new sailing companions, this program makes it a breeze to enjoy the great pleasures of sailing and Yacht Club membership.
See our Club Boat page for details, and see you on the water!
•  2014 Fall Launch Schedule:
Click to view: 2014 Fall Launch Schedule.
•  2014 Race Results:
American YC Fall Regatta
Whirlwind – William Purdy & crew: 1st Place, PHRF Division II – Winner of the Joyette Trophy for best overall performance of the PHRF fleets

City Island YC Sayers Series Regatta:
Division 1:
1. Cu Na Mara – Mike McNamara
2. Harm's Way – Hope Hild/Tom Diehl
3. Witt's End – Betsy Haggerty

Division 2:
1. Wild Child – Brad Stone/Peggy Kaplan
2. Eagle – Ernie Bivona
3. First Rate – Ed & Lisa Woolsey

Division 3:
1. Tanit – Vadim Permakoff
2. Airplane – Andrew Blackman
3. Too Many Toads – Hank Buchanan

Division 4:
1. Rita – Arthur Sa
2. Live Wire – Jim Lynch
3. Watercolour – Francine Alheid

Beneteau First 36.7 North American Championship - Black Rock YC:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 2nd Place

Storm Trysail & Riverside YC L.I. Sound Championship:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place, Beneteau 36.7 Division

Douglaston YS Captain's Island Race:
Division 1 - Non-Spin:
Mustang Sally – Jim Dennis & Dave Stolarz (double-handing!): 2nd Place
Division 2 - Spin:
Excalibur – Charles Hurd & Crew: 3rd Place
Division 3 - Spin:
Chaika #150; Judson/Coar & Crew: 1st Place

Stamford YC 2014 Vinyard Race:
Thin Man – Todd Aven & Crew: 1st Place - Seaflower Reef, Class 4 PHRF:
Rita – Arthur Sa & Crew: 2nd Place - Cornfield Point, Class 2 PHRF

City Island YC Women Skipper's Race:
J24 One-design Division:
1. Watercolour – Francine Alhied & Crew
2. Trinity – Julie Androshick & crew
3. Jeepers – Janice Sheinberg & crew

PHRF Non-Spinnaker:
1. Quee Queg – Lauretta Abbott & crew
2. Harm's Way – Hope Hild & crew
3. Maccabee – Bob Berent & crew

PHRF Spinnaker A:
1. Courageous – Karen Panariello & crew
2. Wild Child – Peggy Kaplan & crew
3. Desperado – Karen Martinez & crew

PHRF Spinnaker B:
1. Andiamo – Paul Strauch & crew
2. Sabotage – Alysia Johnson & crew
3. Thin Man – Barbara Karpinska & crew

City Island YC Day Race:
PHRF Divisions:
Non-Spinnaker A:
1. Sundance – Joel Ziev & crew
2. Impulse – Len Di Iorio & crew
3. The Real Macaw – Sid Kiwitt & crew

Non-Spinnaker B:
1. Mustang Sally – James Dennis & crew
2. Rowan – Jason D'amore & crew
3. Chieftain – Robert Chuda & crew

Spinnaker A:
1. Wild Child – Brad Stone & crew
2. Speedway Boogie – Chris Brady & crew
3. Excalibur – Charles Hurd & crew

Spinnaker B:
1. Thin Man – Todd Aven & crew
2. Red Pepper – Mark Corbisiero & crew
3. Courageous – Karen Panariello & crew

Spinnaker C:
1. Avalanche – Craig Albrecht & crew
2. Andiamo – Paul Strauch & crew
3. Six Brothers – Chris Kramer & crew

Larchmont YC Race Week:
PHRF Non-Spin Division:
Chieftain – Robert Chuda and crew: 2nd Place
Eagle – Ernie Bivona and crew: 3rd Place

RYC Stratford Shoal Race:
Thin Man – Todd Aven and (1) Crew: 3rd Place, PHRF Doublehanded Division

City Island YC Distance Race:
PHRF Spin Division:
Shooting Star – Steve Cain & Crew: 1st Place
Thin Man – Todd Aven & Crew: 2nd Place
Breakaway – Richie Palmer & Crew: 3rd Place

EBYRA City Island Cup:
PHRF Spinnaker Division:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place
Deviation – Iris Vogel & Crew: 2nd Place
Thin Man – Todd Aven & Crew: 3rd Place

PHRF Non-Spinnaker Division:
Eagle – Ernie Bivona & Crew: 1st Place
Wolf – Casey Rappold & Crew: 2nd Place
New Freedom – Mark Lasser: 3rd Place

Winner of the City Island Cup: Eagle

Cedar Point OD Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place, Beneteau First 36.7 Division

PWYC Day Race:
Wild Child – Brad, Peg & Crew: 2nd Place PHRF 2
Excalibur – Charles Hurd & Crew: 3rd Place PHRF 2
Mustang Sally – Jim Dennis & Crew: 1st Place PHRF 3 NS

AYC Spring Series Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 2nd Place, PHRF II, Division 2

2014 San Diego NOOD Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 6 Races, 6 Bullets, First Place, Beneteau First 36.7 Division
•  2013 Race Results:
Now on our Regatta Page.

 12/6: Holiday Dinner Party
 12/7: Children's Holiday Party

Yahoo Weather Forecast and
Extended Outlook
Intellicast Live Doppler Radar
Loop for the Tri-State
NOAA Marine Weather Forecast for
the Western Long Island Sound
Execution Rocks Weather Buoy
 

City Island Yacht Club
63 Pilot Street, City Island, NY 10464
Copyright © 2014